DAN EVROPSKE KULTURNE BAŠTINE

Datum posljednje izmjene: Četvrtak, 23 Septembar 2021 Objavljeno: Četvrtak, 23 Septembar 2021

„Bilo jednom u Kladnju“

U povodu obilježavanja 23. septembra, Dana evropske kulturne baštine,  učenici naše škole su na zanimljiv način predstavili dio bogate, lokalne kulturne zaostavštine pod sloganom „Bilo jednom u Kladnju“.

U skladu sa ovogodišnjim motom, učenici su istražili , proučili te prikupili i predstavili interesantne podatke o spomenicima kulture u Kladnju, koji više ne postoje.

Glavni fokus je bio na istraživanju  objekata od religijske važnosti, privredne kao i kulturološke.

Na taj način su svojim vršnjacima pobliže predstavili slavnu prošlost našeg zavičaja koja se ogleda u postojanju velikog broja džamija u samom jezgru grada,  postojanju medrese, željezničke pruge, pilane, mnogobrojnih hanova kao i crkve.

Uporedo sa izlaganjem, učenici su mogli da prate prezentaciju koja je fotografski  povezivala nekadašnje lokacije sa današnjim, a sve u cilju boljeg shvatanja i poznavanja lokalne zajednice i njene  zaostavštine.

Zanimljivosti je doprinio i kviz znanja, gdje su učenici učesnici radionice mogli individualno da provjere koliko dobro poznaju prošlost svoje lokalne zajednice.

Uspješnosti radionice doprinijela je međusobna saradnja  te mentorstvo, nastavnika Aktiva jezika te Aktiva društvene grupe predmeta.

Zahvaljujemo svima koji su dali svoj doprinos u realizaciji ove radionice.